Според 77% от жените в ЕС, пандемията от COVID-19 е довела

...
Според 77% от жените в ЕС, пандемията от COVID-19 е довела
Коментари Харесай

77% ръст на насилието над жени в ЕС по време на пандемията

Според 77% от дамите в Европейски Съюз, пандемията от COVID-19 е довела до усилване на физическото и прочувственото насилие срещу тях в личната им страна. Във всички страни като се изключи две (Финландия и Унгария) този резултат е над 50%, като резултатите доближават 74% в България, 93% в Гърция и 90% в Португалия.

Четирима от всеки 10 интервюирани (38%) декларират, че пандемията е оказала негативно влияние върху приходите на дамите, върху равновесието сред професионалния и персоналния им живот (44%) и върху времето, отдадено на труд против възнаграждение (21%)

Психичното здраве на дамите също се е повлияло от пандемични ограничавания като локдаун и вечерен час (41% на равнище ЕС) и рестриктивните мерки за броя на хората, с които могат да се срещат (38%).

58% от дамите в Европейски Съюз търсят друг тип помощ поради проявено принуждение против тях, като в България те са 62%. Например следи се, че дамите в Европа, които търсят помощ посредством горещи телефонни линии са 40% в Европейски Съюз и 56% в България. Има повишение на осведомеността и образованието на полицията и правосъдната система по този въпрос (40% в Европейски Съюз, 32% в България), увеличение на финансовата самостоятелност на дамите (38% в Европейски Съюз и в България).

38% от всички интервюирани са декларирали, че пандемията е имала негативно влияние върху техните персонални приходи. Резултатите варират от 60% в Гърция до 19% в Дания, като в България 57% от дамите споделят това мнение. Пандемията от COVID-19 също по този начин е повлияла неподходящо върху равновесието сред професионалния и персоналния живот съгласно 44% от интервюираните дами. Такъв е казусът с 50% от интервюираните в България и повече от половината дами в Кипър (68%), Гърция (59%), Малта (58%), Люксембург (56%), Италия (52%), Португалия (52%) и Унгария (51%).

Не на последно място, заради пандемията 21% от дамите обмислят или са решили да понижат трайно времето, което отделят за осъществяване на платена трудова активност. В България 22% от дамите са на това мнение.

От началото на пандемията 44% от дамите в Европейски Съюз е по-вероятно да се усещат обезпокоени от неналичието на контакт с другари и семейство (56% в България), 37% да бъдат разтревожени и обезпокоени (41% в България) и като цяло 33% са загрижени за бъдещето си (55% от дамите в България).

Много от дамите споделят мнението, че ограниченията, подхванати за прекъсване на разпространяването на пандемията, са оказали доста влияние върху личното им психологично здраве. За 28% от дамите в Европейски Съюз, ограниченията свързани със затварянето на работните места и офисите са имали съществено влияние върху психологичното здраве, като дамите в България се усещат най-засегнати (44%).

Специфични публични категории са наранени в по-голяма степен от други според от типа на мярката: към половината от тези с деца на възраст под 15 години декларират, че затварянето на учебните заведения и детските заведения са се отразили съществено на психологичното им здраве.

Жените в Европейски Съюз считат, че Европейският парламент следва да даде приоритет на: битката с трафика и половата употреба на дами и деца (47% в Европейски Съюз, 51% в България), психическото и физическото принуждение против дами (47% в Европейски Съюз, 55% в България), разликата в заплащането сред дамите и мъжете и нейното влияние върху професионалното развиване (41%, 37% в България), по-големите компликации за дамите при съвместяването на персоналния и професионалния им живот (баланс сред професионалния и персоналния живот) (31% в Европейски Съюз, 32% в България), отбраната на дамите и девойките, принадлежащи към уязвими групи (30% в Европейски Съюз, 37% в България).
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР